Diskusní fórum


Diskusní téma: Diskusní fórum

Datum: 06.06.2018

Vložil: AlbertBeike

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The men's prostate is a vital part of a male's reproductive :. It secretes fluids that assisted in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just as you're watching rectum, below the bladder and all around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections of the men's prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of most forms of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect in the gland as well as the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be due to trauma towards the urinary tract or by infections originating from the rest with the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal of the prostate defect as well as the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not to determine what causes these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable diet is important. These are some with the steps you can take to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for general health and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies advise that a number of ejaculations per week will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming greater than four meals of beef weekly will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most critical measure to take to ensure a normal prostate would be to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should select prostate examination at least one time per year.

Odpovědět

—————

Datum: 30.05.2018

Vložil: Dan Kovář

Titulek: poděkování Piňakoládě

Zdravím Soni a Pavlo ,moc dekuji za všechny kteří se účastnili vašeho vystoupeni ve Smidarech u Nového Bydžova ,byli ste skvělí a pořádně to tam rozjeli držte se a doufám že se zase uvidíme . Přejeme hodne hezkých písniček a hodne zdraví

Odpovědět

—————

Datum: 30.05.2018

Vložil: Dan Kovář

Titulek: poděkování

Zdravím Soni a Pavlo ,moc dekuji za všechny kteří se účastnili vašeho vystoupeni ve Smidarech u Nového Bydžova ,byli ste skvělí a pořádně to tam rozjeli držte se a doufám že se zase uvidíme . Přejeme hodne hezkých písniček a hodne zdraví

Odpovědět

—————

Datum: 27.05.2018

Vložil: Olga Bezdickova

Titulek: Podekovani

Mila SONO A PAVLO DIKY ZA SKVELOU ATMOSFERU VASEHO KONCERTU VE SMIDARECH.MOC SE NAM TO LIBILO A BYLY JSTE SKVELE

Odpovědět

—————

Datum: 18.02.2018

Vložil: Dimitrij Donský

Titulek: Pozdrav a přání.

Ahoj Vy zlatý děvčata. Dovoluji si Vás srdečně pozdravit. Jste super, vynikající, zlatý. Jsem Váš velkej příznivec. Známe se z Vašich vystoupení ze Studnic a z Heřmanova Městce. Vy si už asi nevzpomenete, protože takových příznivců a fanklubů máte ta každé štaci tisíce. Mrzelo mě, že minule v Heřm. Městci jsem na toho Rychtáře Kubatu už nemohl počkat, protože jsem musel odjet do práce. Tak ať se Vám daří a ať Vám to hraje a zpívá jak nelépe je možné. Někdy zase ahoj.

Odpovědět

—————

Datum: 17.12.2017

Vložil: Dimitrij

Titulek: pozdrav

Ahoj děvčata. Srdečně Vás zdraví Váš velký příznivec a kamoš ze Studnice a z Heřmanova Městce Dimitrij Donský. Jste super - bezva. Akorát mě mrzelo, že jsem si v Heřm. Městci nemohl počkat na toho Rychtáře Kubatu. Musel jsem odjet do práce na noční. Snad si vzpomenete. ( Jirka )

Odpovědět

—————

Datum: 17.09.2017

Vložil: Jana Kloudová

Titulek: Holky díky !

Dnes ráno jsem se vrátila z dovolené v Drveniku ,oblast Makarská. Ještě jednou touto cestou, holky velký dík!!!! Pravda ,po tèto dovolené, aby si člověk vzal týden dovolené na srovnání. Bylo to úžasné, skvělé.Tolik zábavy a srandy ,to je opravdu dovolená pro lidi co mají rádi život.Sejdou se lidé, kteří se neznají, mají své radosti i starosti.No a potom lidi kteří už jsou tam po několikáté.Přála bych vám zažít to setkání ,radost ,jsme tu spolu zas. Parta devčat( 65 a víš) toto setkání ještě umocnila.Pavlísku a Soni ,díky ještě pár týdnů z tohoto setkání budu žít. Mějte se krásně a těším se za rok, možná dřív. Jana

Odpovědět

—————

Datum: 17.06.2017

Vložil: Vilda vlk

Titulek: Díky vám děvčátka

Tesime se na vás příští rok v palkovicich

Odpovědět

—————

Datum: 17.06.2017

Vložil: Vilda vlk

Titulek: Díky vám děvčátka

Diky za to ze jste .vase hudba vždy potěší a.zahřeje u srdicka

Odpovědět

—————

Datum: 14.02.2017

Vložil: Eva

Titulek: Cimprikova

Holky jsou moc super,moc ráda poslouchám jejich písničky.Umí udělat bezva zábavu,jen bych si přála holky vidět na živo.Škoda že nebudete hrat a zpívat v Děčíně hned bych si Vás přišla poslechnout a pobavit se.Už mám dvě dvd doma od Vás a moc hezké jste super.zas si objednam další dvd od Vás,přeji ať se Vám daří a spoustu krásných písniček .Vaše fanynka Eva

Odpovědět

—————

Kontakt

PiňaKoláda

GSM: +420 603 755 118
GSM: +420 721 656 401